Gościem najbliższych zajęć dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie dr Józef Pluciński. Tym razem dla wszystkich zainteresowanych znany historyk przygotował dwa wykłady. Początek spotkania 17 lutego, o godz. 12.o0 w Sali Teatralnej przy ul. Matejki 11.
Pierwszy wykład to "Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy?". To opowieść o ludziach polskiego Świnoujścia po 1945 roku. Będzie nie tylko o pionierach na Wyspach ale też czasach nieco bardziej współczesnych. Z kolei druga część zajęć poświęcona będzie nazwom świnoujskich ulic i placów - temat ostatnio niestety znowu na topie.
Dr Józef Pluciński, urodzony w 1940 roku w Wilejce (obecnie Białoruś). W latach 1940 - 46 wraz z matką i siostrami deportowany na Kazachstan. Szkoła średnia i matura w Kołobrzegu, a następnie studia na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filozoficzno – Historyczny. W 1973 roku uzyskał doktorat pod kierunkiem prof. dr Antoniego Czubińskiego. Po studiach, praca w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Szczecinie, gdzie kierował odbudową i organizacją Oddziału Terenowego Archiwum w Płotach. W latach 1974 – 2004 był organizatorem i dyrektorem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. W okresie tym dokonany został remont pomieszczeń dawnego zabytkowego ratusza i zagospodarowanie go dla celów muzealnych.
Był inicjatorem umieszczenia tablicy pamiątkowej poświęconej Teodorowi Fontane jak również utworzenia na świnoujskim cmentarzu lapidarium z niemieckimi nagrobkami. Dr J. Pluciński jest autorem wielu książek o historii miasta wydawanych w cyklu „Gawędy o moim mieście”, jak też publikowanych w lokalnych czasopismach licznych artykułów poświęconych tej tematyce. Był również współautorem książki „Der Golm und die Tragödie von Swinemünde“ (Kamminke 2011) oraz wydanej z okazji 250 lat Świnoujścia monografii miasta. Ostatnia publikacja to książka „Z dziejów świnoujskiej przeprawy promowej” (2017) . Popularyzator wiedzy o mieście i regionie w licznych audycjach telewizyjnych, wydawnictwach prasowych a także na Internecie.
W ostatnich 20 latach aktywnie uczestniczył w żeglarskim szkoleniu młodzieży w Łunowie jako wykładowca i kapitan jachtu na obozach żeglarskich. Odznaczony Krzyżem Sybiraków, Zasłużony Działacz Kultury.