dla niesłyszących

mdk swinoujscie logo

Biuletyn Informacji Publicznej
9 września 1970 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek serialu "Kolumbowie", a rok później rozpoczęła emisję "Przygód Psa Cywila". Nie wszystko jednak tego dnia kręciło się wokół telewizji. Już w 1886 roku podpisany został pierwszy dokument chroniący prawa autorskie artystów. Tzw. Konwencja berneńska oparta jest na dwóch podstawowych zasadach:
  • zasada minimum ochrony – sygnatariusze muszą zapewnić w krajowym prawie wewnętrznym przynajmniej taką ochronę praw autorskich, jaką przewidują postanowienia konwencji,
  • zasada asymilacji – twórca z innego kraju musi być traktowany na równi z obywatelami danego kraju członkowskiego.
Umowę zainspirowaną przez Wiktora Hugo, Polska podpisała w 1934 roku, akceptując również późniejsze zmiany. W 1971 roku ukazuje się solowy album byłego członka The Beatles - Johna Lennona. Krążek "Imagine", wraz z tytułowym utworem na stałe wpisał się nie tylko do historii muzyki ale też stał się sztandarowym dziełem ruchów pacyfistycznych na całym świecie. W 1978 roku Kopalnia Soli w Wieliczce, trafia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoje urodziny 9 września obchodzi m.in Eric Serra, autor muzyki do wielu filmów. Najbardziej znany jest chyba ze współpracy z Luc'iem Besson'em przy m.in Leonie Zawodowcu czy Piątym Elemencie. Nam jednak najbardziej zapadła w pamięci ścieżka dźwiękowa do Wielkiego Błękitu. Swoje urodziny obchodzi dziś również Maria Peszek. Aktorka, znana z desek teatru (Sanatorium pod klepsydrą, Bam, Noc Listopadowa), dużego ekranu (Lista Schindlera, Nocne Graffiti) czy z seriali (Miasteczko, Boża Podszewka). Często występuje też podkładając głosy w kreskówkach czy polskich wersjach językowych. Jest też piosenkarką. Ma na koncie cztery świetne, wielokrotnie nagradzane albumy. W 1569 roku umiera Peter Breugel (starszy), niderlandzki malarz lubujący się w pejzażach wypełnionych sylwetkami chłopów. Jego dzieło "Droga krzyżowa" stała się kanwą niezwykłego filmu Lecha Majewskiego "Młyn i Krzyż". Rok temu odszedł Krzysztof Miller, wybitny fotoreporter, przez lata związany z Gazetą Wyborczą. Zasłynął głównie z fotografii wojennych. Wraz z Wojciechem Jagielskim był świadkiem większości konfliktów zbrojnych w ostatnim ćwierćwieczu.

Newsletter - Bądź na bieżąco!

Akceptuję warunki Polityka prywatności
Edytuj
MDK Świnoujście
Zobacz także
Konwersja cyfrowa domów kultury
Programy unijne
Markowy festiwal
Markowy festiwal
Port Szczecin-Świnoujście
Trzy Wyspy