Tegoroczny Uznamski Festiwal Muzyki rozpoczyna się już 16 września. Tradycyjnie już, jeden z koncertów odbędzie się w Świnoujściu, w Sali Teatralnej przy ul. Matejki.
Chociaż tematem czy raczej krajem przewodnim 30 edycji festiwalu jest Łotwa i jej kompozytorzy, to podczas świnoujskiego koncertu usłyszymy muzyków z Ukrainy. Wszystko dlatego, że organizatorzy UMF wzięli pod swoje skrzydła Charkowski Festiwal Muzyczny, który ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę, nie mógł dojść do skutku. 27 września wystąpi kwartet smyczkowy w składzie:
Sonia Protasova, skrzypce
Anna Wałek, skrzypce
Kateryna Suprun, altówka
Guy Danel, wiolonczella
W programie koncertu pojawi się głównie twórczość ukraińskiego kompozytora Borysa Latoszyńskiego, oraz polskich twórców.
Charków, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie, jest domem dla festiwalu KharkivMusicFest. Jego program obejmuje koncerty, odczyty o muzyce, występy Dziecięcej Orkiestry Symfonicznej oraz Konkurs Młodych Kompozytorów im. Latoszynskiego. Jednak z powodu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie festiwal nie może się odbyć zgodnie z planem. Wraz z Klarafestival (BEL), Festiwal Muzyczny Uznam dołączył do międzynarodowej inicjatywy i objął sponsoringiem charkowski festiwal KharkivMusicFest. Koncert przenosi renomowany festiwal nad Morze Bałtyckie i jest znakiem solidarności z kulturą na Ukrainie, której nie może zniszczyć nawet wojna.
Po Litwie i Estonii w ostatnich dwóch latach, w centrum naszego programu w 2023 roku stawiamy Łotwę. 150 lat temu, w 1873 roku w Rydze odbył się pierwszy Łotewski Festiwal Śpiewu. To właśnie wtedy po raz pierwszy publicznie i głośno wypowiedziano nazwę tego kraju – „Latvija”. Uznamski Festiwal Muzyczny postrzega siebie jako scenę Morza Bałtyckiego: czy można piękniej uczcić trzydziestolecie niż poprzez upamiętnienie tej wielkiej, łotewskiej rocznicy? W tym roku mamy wiele do zaoferowania: muzykę łotewską od średniowiecza po współczesny jazz. Wystąpi łotewska gwiazda sopranu Marina Rebeka, a także światowej sławy śpiewak wagnerowski Egils Siliņš. Na wyspę Uznam przyjedzie również Katharina Wagner, aby opowiedzieć o swoim pradziadku Richardzie Wagnerze w czasach jego pracy w Rydze. Młodzi łotewscy wirtuozi, tacy jak pianista Georgijs Osokins czy wiolonczelistka Magdalena Ceple, udowadniają, jak ważna jest obecnie ta nadbałtycka republika. Festiwal otworzą i zamkną koncertami w Peenemünde Baltic Sea Philharmonic i NDR Elbphilharmonie Orchester. W międzyczasie czeka na Państwa program, jakiego nie znajdziecie nigdzie indziej i w jednym z najpiękniejszych krajobrazów Bałtyku.