"Przestrzeń cyklicznej zmiany w paradygmacie Étienne-Louis Boullée - gdzie żyją utopie grasują wilki" –
Serdecznie zapraszamy na wystawę poświęconą Utopii, idei która pod różnymi postaciami przenika naszą rzeczywistość, budując ją równie często jak dekonstruując. Ale także jej wpływem na kulturę relacji społecznych i projekcję, poprzez szeroko rozumiane sztuki wizualne, na lokalną przestrzeń społeczną.
Wystawa, której tytuł zawiera w sobie credo ekspozycyjnego zamierzenia, prezentowanego wspólnie z architektem Szymonem Rozwałką 18 lutego w ms44. To ciekawy projekt, dotykający obszaru tożsamości lokalnej, pomagający zrozumieć jej uwarunkowania przestrzenne i kierunki rozwoju w kontekście zagadnień związanych z szeroko rozumianą architekturą i planowaniem przestrzennym.
Szereg koncepcji, projektów architektonicznych studentów, czeskiego Instytutu Projektowania Eksperymentalnego, Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Brnie, często utopijnych w programowym założeniu, zostanie pokazanych w kontekście radykalnych idei Étienne-Louisa Boullée, klasycystycznego wizjonera. W przypadku francuskiego wizjonera mniej ważne są implikacje wynikające z tego, że architektura klasycystyczna stała się wzorcem dla XX wiecznego totalitarnego monumentalizmu. Mauzoleum Isaaca Newtona autorstwa Étienne-Louisa Boullée, jest niewątpliwie świątynią poświęconą racjonalności, której zimna geometryczność wydaje się dziś czymś przerażająco nieludzkim. Jednak w intencji humanistów filozofia wieku Oświecenia miała stać się niezależną, nieskrępowaną, wolną od przymusów i przesądów, pozwalającą wypowiadać bez przeszkód najśmielsze nawet poglądy, również w języku architektury. To oczywista utopia, ale trzeba pamiętać że utopie, wyrosłe w epoce oświecenia, rzucają głęboki cień sięgający naszej dystopicznej codzienności. Można więc zapytać, i to czynimy pod pretekstem tej ekspozycji, jakiego kształtu mogą być cienie studenckich opracowań?
Podtytuł „Tam gdzie żyją utopie grasują wilki”, to metafora ukazująca zmienny kontekst, w jakim oceniane mogą być być idealistyczne projekty. Symboliczna figura Étienne-Louisa Boullée jest współcześnie czytelnym odniesieniem, czym mogą stać się utopie zmienione w programy wyborcze i pełniące role narzędzi w rękach niefrasobliwych polityków.
Pierwotna idea studenckiego projektu i pierwszego jego pokazu, osnuta jest wokół Junkspace, terminu stworzonego przez Rema Koolhaasa a będącego synonimem procesu dewaluacji architektonicznych powiązań i naruszenia jej struktur. Przestrzenią narastającą w formule Junkspace nie powodują logiczne zasady, nie ma ona wewnętrznego porządku i prowadzi do chaosu. Rozrastając się w sposób niekontrolowany, w konsekwencji zaburza relacje społeczne. Można zaryzykować tezę, że to kulturowy proces. Czy jednak próba opisania czy nazwania a więc uporządkowania śmieciowej przestrzeni, nie jest kolejną ideologiczną utopią?
Galeria Sztuki Współczesnej ms44, sobota 18 lutego o godzinie 18.00.ul. Armii Krajowej 13
Wystawa trwa od 18 II 2023 do 27 III marca 2023 roku
kurator: Andrzej Pawełczyk
kurator: mgr inż. arch. Szymon RozwałkaInstytut Projektowania EksperymentalnegoWydział Architektury Uniwersytet Techniczny (Vysoké Učení Technické VUT) w Brnie Republika Czeska
studenci:
Anna Kabeláčová Vit Šarišský Filip SovíčekIvana GuzováJana ŘehořováTomáš WolfJiří ZezulkaDiana BevelaquováDagmar DvořakováTereza JeckelováTomáš MüllerMatteo Marchese Karin Krettková Tereza Pavlíčková Hana Valíčková