Już od najbliższego czwartku, 27 czerwca, rozpocznie się kolejny sezon koncertowy w Altanie w Parku Zdrojowym. Tradycyjnie już parkowe alejki wybrzmią jazzem najwyższych lotów. Jako pierwszego posłuchamy Piotra Matusika i jego trio. Startujemy jak zawsze o 19.00. Zapraszamy!

Altana już chyba na stałe wpisała się w muzyczny kalendarz Świnoujścia. Kameralna atmosfera parkowej sceny, leżaki, zapach kawy, a do tego wspaniała muzyka. To wszystko trafiło w gusta naszych gości. Trzeci sezon zabierze nas ponownie w jazzowe klimaty w wielu odmianach. Nie zabraknie klasyki, coverów oraz domieszki innych stylów.

Kogo jeszcze zatem będzie można usłyszeć? W lipcu zaprosimy na koncerty Michała Sołtana, Tomasza Imienowskiego oraz Ashiah. W sierpni z kolei pojawi się Sylwester Ostrowski i Anna Nowik. To jednak jeszcze nie wszystkie koncerty ale pełny lineup zdradzimy już wkrótce.

Wracając jednak do najbliższego koncertu, pozwolimy sobie przytoczyć tekst Dionizego Piątkowskiego:

„Kolejny ciekawy projekt zainicjowany przez rzutkiego Krzysztofa Karwasza, szefa coraz ofensywniej wchodzącej w jazz oficyny Soliton. Album “Independence” to sesja trzech uznanych i charyzmatycznych muzyków jazzowych, laureatów wielu prestiżowych nagród, którzy wykonują kompozycje autorskie pianisty Piotra Matusika. Trio – poza samym kompozytorem i twórcą muzyki Piotrem Matusikiem, grającym na płycie na fortepianie i syntezatorach tworzy także kontrabasista Alan Wykpisz oraz perkusista Patryk Dobosz. „W muzyce, w przestrzeni dźwięków i współbrzmień tworzących harmonię, w potokach melodyki istnieje rytm – wyjaśnia koncepcje albumu Piotr Matusik. Matematycznie wyrażony stanowi fundament innych elementów muzycznych. Od zarania dziejów rytm był i jest nieodłącznym elementem życia codziennego ludzi. Czas to rytm. Rytm to serce tańca. Tańca zakorzenionego w dalekiej przeszłości”.

Pianista i kompozytor Piotr Matusik – jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatem prestiżowych nagród m.in:

GRAND PRIX w Międzynarodowym Konkursie B-JAZZ 2016 na kompozycję jazzową (Belgia),

I MIEJSCE podczas XI Fidelio Composition Competition 2020

I MIEJSCE na „Novum Jazz Festiwal” w Łomży 2014 – Nadzieja Jazzu,

Grand Prix podczas krakowskiego Jazz Juniors

Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej gdzie współtworzył entuzjastycznie przyjęty Bartosz Dworak Quartet.

Kontrabasista Alan Wykpisz to absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Nagradzany na festiwalach międzynarodowych Jazz Hoeilaart’2011, Bass Copenhagen’2012, Tarnów International Azoty Jazz Contest’2013 oraz 2014 i Jazz Nad Odrą w 2015roku Z High Definition Quartet był nominowany do nagrody Fryderyk 2014 za najlepszy jazzowy debiut roku za album “Hopasa“.

Perkusista Patryk Dobosz jest laureatem wielu konkursów jazzowych, w tym między innymi: Europejskich Integracjach Muzycznych’2008 (z zespołem Toing Trio), Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym w Opolu’2008 oraz nagrody indywidualnej Leszka Możdżera na Jazz Juniors’2009 i nagrody na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition w 2011 roku.

Trio prezentuje się albumem „Independence” nie tylko jako ortodoksyjnie sformatowany modern-jazzowy band, ale szuka inspiracji także w ultranowoczesnych strukturach. Z jednej strony są to inklinacje wprowadzające zachwyt nad elektronicznym brzmieniem, z drugiej zachowawczy szacunek do jazzowej tradycji. Zarówno pianista Piotr Matusik, jak i kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Partyk Dobosz stanowią niezwykle zgrabny i spójny twór, dla którego kreacja brzmienia jest oczywistą, jazzową nonszalancją. Ciekawe melodyczne skojarzenia przeplatają spójnymi improwizacjami, by nad całością panować matematyczno-logiczną dyscypliną muzyczną.””

[ Dionizy Piątkowski ]

Fot. Dorota Koperska