dla niesłyszących

mdk swinoujscie logo

Biuletyn Informacji Publicznej

"1 marca o godzinie 18.00 spotykamy się w Miejskiej Galerii sztuki Współczesnej ms44 z dr Piotrem Oleksym i jego nową książką „Odłamki gwiazd", to kolejne spotkanie i wydarzenie literackie, organizowane w ramach cyklu Archipelag Idei. Wspólnie z Piotrem zapraszamy do rozmowy, a ja będę miał przyjemność to spotkanie poprowadzić. W wędrownym eseju Oleksego, podróżujemy poszukując odłamków gwiazd, ale równocześnie jest to ponowna, (rozpoczęta książką "Wyspy odzyskane") fascynująca podróż po archipelagu wspólnych znaczeń i wyobrażeń, także historycznych. Oleksy coraz bardziej przejrzyście krystalizuje, ulotną z natury pamięć archipelagu, poszerzając przy tym granice którymi go opisujemy, podobnie, jak zrobił to Sebald ("Pierścienie Saturna, Angielska pielgrzymka") i Paul Scraton („Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża”). Wszystkie te literackie relacje, łączy zamysł wędrówki brzegiem morza i we wszystkich, głównym bohaterem jest czas. Szykujmy się na tę opowieść o wędrówce Piotra Oleksego i fotografa Artura Kubasika (niebagatelne fotografie dopełniają literacką narrację). Idąc i zbierając odłamki, ułożymy z nich całość, być może ułomnego, obrazu świat(ł)a, najważniejsze jednak, że dzięki tej podróży wzdłuż okruchów, zawsze trochę baśniowej, gdzie rolę Braci Grimm przejęły skandynawskie trolle, możemy „zobaczyć rzeczy, o których latarnik może tylko śnić”. Warto. Proszę więc pamiętać o tym spotkaniu".

Andrzej Pawełczyk

Fot portretowe, Robert Ignaciuk, Fot stawa Młyny Artur Kubasik, Fot okładka Łukasz Piskorek

1 marca, godzina 18.00, Miejska Galeria Sztuki Współczesnej ms44, Świnoujście, spotkanie z Piotrem Oleksym poprowadzi kurator ms44, Andrzej Pawełczyk. Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu Archipelag Idei, wstęp na nie jest bezpłatny, wymagany

 

„Odłamki gwiazd. Podróż do latarni morskich”, Dom Literatury w Łodzi, 2024

„Odłamki gwiazd. Podróż do latarni morskich” to opis fascynacji i zaproszenie do wspólnej podróży przez europejską historię i kulturę. Latarnie morskie – niegasnące światła na końcu świata – wydają się być echem poprzedniej epoki, a jednak są nam bardzo potrzebne. Jednym wskazują ląd, innym przypominają o morzu. A jak się okazuje, mogą być też punktem wyjścia do refleksji o ludzkich tęsknotach, marzeniach i lękach. W ich świetle możemy dostrzec starożytne mity, echa wielkiej historii, oraz losy niezwykłych ludzi.

Piotr Oleksy (dr) – historyk, analityk spraw międzynarodowych i zapalony gawędziarz. Mieszka na polskich wyspach, których losy i mieszkańców opisał w książce „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”.  Wykłada wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, życie polityczne Europy analizuje dla Instytutu Europy Środkowej w Lublinie i Tygodnika Powszechnego; jest autorem książki „Naddniestrze. Terror tożsamości”. Bada pomorskie tradycje i kulturę czego efektem jest m.in. praca „Wyspy smaków. Kulinarna gawęda znad Zalewu Szczecińskiego”. Organizuje i prowadzi debaty w ramach cykli „Spojrzenie na Wschód” (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu) oraz „Archipelag idei” (Wolin i Świnoujście).

Newsletter - Bądź na bieżąco!

Akceptuję warunki Polityka prywatności
Edytuj
MDK Świnoujście
Zobacz także
Konwersja cyfrowa domów kultury
Programy unijne
Markowy festiwal
Markowy festiwal
Port Szczecin-Świnoujście
Trzy Wyspy