Kontynuujemy mini cykl koncertów pianistycznych w Galerii Art Miejskiego Domu Kultury. Tym razem z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca zapraszamy na występ Jana Wachowskiego, pianisty, kameralisty i kompozytora. 15 czerwca, godz. 18.00.

Zaproszenia na ten koncert można odbierać w Galerii ART oraz w kasie MDK w godzinach otwarcia instytucji. Liczba miejsc ograniczona.

Jan Wachowski - pianista, kameralista i kompozytor.

Ukończył studia pianistyczne i kompozytorskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie fortepianu Eliane Reyes.

Kamieniem milowym w jego karierze pianistycznej było zajęcie w wieku 19 lat I miejsca na 21. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Pietro Argento we Włoszech w kategorii – pianistów do 37 roku życia, po raz pierwszy w historii tego konkursu przyznanego tak młodemu pianiście.

W 2023 r. otrzymał II nagrodę oraz 10 nagród specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie.

Jest również laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych w tym: 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu, 4. Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina a także – Grand Prix na 5. Ogólnopolskim Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie.

W październiku 2023 r. w Brukseli miał zaszczyt wystąpić na wspólnym koncercie z Martą Argerich.

Koncertował na ważnych scenach muzycznych w kraju oraz za granicą w: Belgii, Chinach, Niemczech, Norwegii i we Włoszech m.in. w: Głównej Sali Koncertowej w Pekinie oraz w filharmoniach: Narodowej w Warszawie, Szczecińskiej, Białostockiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej a także w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Muzeum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Wielokrotnie był zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, w tym: „Classicissimo” w Teatrze Królewskim w Brukseli, 74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach czy „Perłę Baroku” w Kobyłce.

Jako solista orkiestry współpracował z: Rune Bergmannem i International Symphonic Lutoslawski Youth Orchestra (ILYO), Łukaszem Borowiczem oraz Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Sinfonią Juventus, Nimrodem Davidem Pfefferem oraz Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Adamem Klockiem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej a także Piotrem Sułkowskim i Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Nagrywał dla Dux recordings, Telewizji Polskiej TVP3 oraz Polskiego Radia dla Ciebie.

Otrzymał Nagrodę Bechsteina oraz Stypendium „Młoda Polska” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Kwintet Fortepianowy autorstwa Jana Wachowskiego uzyskał 1 miejsce na 1. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards w Madrycie, któremu przyznano tytuł „Best Piano Quintet in 2017”. Został nagrany dla Naxos i był wielokrotnie wykonywany w sezonie artystycznym 2018/19 w Madrycie w tym w Filharmonii Madryckiej.

Jego dotychczasowym najistotniejszym utworem kompozytorskim jest Koncert fortepianowy, napisany w 2021 roku