Aktualności
GFŚ 2017 - Można prosić do tańca?
Pierwszym wydarzeniem festiwalowego dnia będzie spotkanie w Browarze „Miedziowy 44” zatytułowane „Nie tylko Zegarmistrz światła. Piosenka, teatr i ludzie”. Gościem Teresy Drozdy będzie oczywiście Tadeusz Woźniak. Artysta opowie o najważniejszych (ze swojego punktu widzenia) etapach kariery, które wyznaczają piosenki, teatr i ludzie, których spotkał na swojej drodze. A przecież wskutek takiego spotkania powstał jeden z najbardziej znanych przebojów polskiej piosenki – „Zegarmistrz światła”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00. Wstęp wolny.
Kolejny akord, to koncert znakomitego Warszawskiego Combo Tanecznego. Jest ich siedmioro. Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Ich repertuar to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Wstęp wolny.
Godzinę później w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu wystąpi Piotr Machalica. Recital "Mój ulubiony Młynarski" to hołd składany Wojciechowi Młynarskiemu przez Machalicę, który Jego piosenki śpiewa od zawsze. Tym razem jednak powstał koncert (przeplatany opowieścią i poezją) składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. W programie koncertu m.in. "Jeszcze w zielone gramy", "Tango desperado", "Nie ma jak u mamy", "Bynajmniej", "Moje ulubione drzewo", "Najpiękniejszy list miłosny", "Idź swoją drogą", czy "Blue Tango". Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Bilety – 20 pln.
Zwieńczeniem trzeciego dnia Grechuta Festival – Świnoujście 2017 będzie koncert wyjątkowej artystki – Edyty Geppert z zespołem Vasie. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Tajemnica trwałego sukcesu piosenkarki tkwi w jej scenicznej osobowości, która przenika każdą piosenkę, każdy tekst. O czymkolwiek śpiewa, wydaje się, że przedstawia doświadczenia z własnego życia. Nic nie jest jej obce. Z minuty na minutę potrafi zmienić się nie do poznania. Stały jest element pewnego niepogodzenia z losem, nadziei pełnej idealizmu, według którego mało kto teraz żyje, ale lubimy o tym słuchać. Teksty wykonywane przez Edytę Geppert, wszystkie razem i każdy z osobna, są czymś więcej niż zlepkiem banalnych słów, pod które podłożono muzykę. Koncert Edyty Geppert o 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety kosztują 30 pln.
Organizatorem festiwalu jest Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, a partnerem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie. Honorowy patronat nad GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017 objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.