Koncert finałowy 25 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Świnoujskie Wieczory Organowe - lato 2024
30-08-2024 o 19:00 - 31-08-2024
Sanktuarium Chrystusa Króla, Pl. Kościelny 1, 72-600, Świnoujście
20,00 zł dla posiadaczy Karty Wyspiarza i Karty Wyspiarza Seniora - 16,00 zł
Wydarzenia
Prof. Andrzej Chorosiński - studia w warszawskiej Akademii Muzycznej, w klasie organów prof.Feliksa Rączkowskiego ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku i kompozycji w roku 1974.
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sachalinie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chapell w Cambridge, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie, Auli Pawłą VI w Rzymie
Dwukrotnie występował w Watykanie, w roku 1990 w Auli Pawła VI, na uroczystym koncercie z okazji 70 Urodzin Jana Pawła II.
Wraz z organistą watykańskim uczestniczył, w liturgii i koncertowej oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. na placu Św. Piotra w Rzymie.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla polskich, francuskich i niemieckich firm fonograficznych.
Przez 50 lat prowadził klasę organów w Akademii Muzycznej, obecnie Uniwersytecie muzycznym F.Chopina .
Prowadził kursy mistrzowskie w Szwecji, Rosjii, Izraelu,Szwecji, USA, Japonii, Australii, Korei Płd.
Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych m.inn. : Grand Prix de Chartres w Paryżu, Konkursu im.G.Sibermanna we Freibergu, ,Konkursu im. Tarivirdiejewa w Hamburgu, J.P.Sweelincka w Gdańsku, trzykrotnie przewodniczył pracom Jury w konkursie im Ciurlionisa w Wilnie.
W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Keimyung University w Południowej Korei. Za zasługi w propagowaniu muzyki otrzymał godność Honorowego Obywatela miast. Jelenia Góra, Bardo, Kłodzko, Frombork, Polanica Zdr.
Jest autorem licznych projektów organów w Polsce / Bazylika w Licheniu, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku/ jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Rok 2024 jest jubileuszem 55-lecia działalności koncertowej .
Od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 roku, wykonał ponad 1500 recitali.
Michał Chorosiński
Urodził się w Warszawie w roku 1975 .Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończył w 1999.
W 1996 zadebiutował w roli strażnika w komedii Williama Shakespeare’a Wieczór Trzech Króli w reż. Macieja Prusa u boku Marcina Kuźmińskiego na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1999–2000 był związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 2000 wystąpił gościnnie w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu jako chłopak w zielonych okularach, w płaszczu w przedstawieniu Piosenki pana Berangera Pierre’a-Jean de Béranger w reż. Marty Stebnickiej. W 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix w II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu[5].
W 2001 zagrał Zygmunta w Królowej przedmieścia Konstantego Krumłowskiego w reż. Mieczysława Grąbki w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz wziął udział w produkcji Cudowny naszyjnik Włodzimierza Jasińskego i Pawła Lipnickiego w reż. Grzegorza Suskiego w Teatrze Stu w Krakowie. W 2002 w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał gościnnie Widmo w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Mikołaja Grabowskiego i wystąpił jako robotnik w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta w reż. Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. W 2003 zagrał gościnnie Młodego w spektaklu poświęconym Agnieszce Osieckiej Wielka woda w reż. Jana Szurmieja w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze.
Od 2004 związał się z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrał m.in. w dwóch produkcjach autorstwa Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki – wędkarza w Śmierci podatnika (2007) i drag queen w Tęczowej Trybunie 2012 (2011) oraz Bestużewa w Dziadach część III Adama Mickiewicza (2015) w reż. Michała Zadary.
Jest współinicjatorem i załozycielem Teatru Polskiej Klasyki
W 2022 Zarząd Województwa Łódzkiego powołał Michała Chorosińskiego na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.