dla niesłyszących

mdk swinoujscie logo

Biuletyn Informacji Publicznej
38. Wiatrak tuż, tuż!

Zapraszamy na wyjątkowy, szantowy weekend. 2 i 3 września w Muszli Koncertowej przy Promenadzie odbędzie 38. Festiwal Piosenki Morskiej "Wiatrak" im. Jerzego Porębskiego. Przybywajcie - wstęp wolny!

Wrześniowy termin "Wiatraka" nie jest przypadkiem. Niemal od początku swoje istnienia, to właśnie schyłek lata był datą szantowych spotkań w Świnoujściu. Chcemy w ten sposób przywrócić festiwal do korzeni, a także - wkrótce - do powrotu do festiwalowej formuły. Zanim to jednak nastąpi, zapraszamy na dwa dni dobrej, morskiej muzyki. Wystąpią najlepsze szantowe kapele z całego kraju.

 

Program XXXVIII Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak 2023” im. Jerzego Porębskiego 2 – 3 września 2023, Muszla Koncertowa - promenada

2.09. (sobota)

15.00 Koncert „Klang dla dzieci”

16.00 Koncert zespołu Queen Anne’s Revenge

17.00   Koncert zespołu „Majki Bosmana”

18.00  Koncert pt. „Jest tylko jedna taka piosenka” poświęcony twórczości Jerzego Porębskiego w wykonaniu: Ryszarda Muzaja, Jacka Jakubowskiego oraz grupy „Arek Wlizło Trio”

 

3.09. (niedziela)

15.00   Koncert zespołu „Keja”

16.00   Koncert zespołu męskiego „Chwaty” oraz solistów UTW w Świnoujściu

17.00   Koncert zespołu „Kliper”

18.00   Koncert zespołu „Klang”

19.00   Koncert zespołu „ŁoterFolk”

Zespoły:

Klang Męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany ze sceną piosenki żeglarskiej. Klang wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez 25 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl, którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie stroni też od wykorzystania tematyki marynistycznej jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi. Ważnym uzupełnieniem repertuaru są programy adresowane do najmłodszych żeglarzy. skład Przemysław Burek, Paweł Delikat, Sławomir Gołąb, Grzegorz Mazur, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka

Kliper Zespół muzyki szanty KLIPER gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na różnych festiwalach w Polsce. Zespół wielokrotnie został doceniony przez słuchaczy otrzymując Nagrodę Publiczności m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu Shanties w Krakowie (dwukrotnie), Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Keja” w Strzelcach Krajeńskich, Radomskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską „Rafa”. W 2022 roku zespół obchodził jubileusz 25 - lecia pracy artystycznej. W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”. Podczas występu zespół może zaproponować zabawę muzyczną z publicznością, która śpiewa fragmenty znanych lub mniej znanych szant. Jest to forma interakcyjnej zabawy. Istnieje możliwość przybliżenia słuchaczom pojęć związanych z nurtem marynistycznym, takich jak: szanta, szantymen oraz elementów obrazujących ciężką pracę na morzu jak kabestan. Zespół tworzą: Adam Ziękiewicz, Maciej Falkiewicz, Rafał Błędowski, Piotr Ziarkowski. Etatowym basistą oraz technikiem sceny jest Mikołaj Ganabisiński.

Arek Wlizło polski muzyk szantowy, żeglarz, kapitan jachtowy, organizator festiwali szantowych, na stałe mieszkający w Kanadzie. Można go spotkać na wielu festiwalach, gdzie występuje zarówno solo jaki i z towarzyszeniem przyjaciół. Na jego solowej płycie, złożonej głównie z autorskich ballad, można usłyszeć Jerzego Porębskiego, Dominikę Żukowską i Andrzeja Koryckiego oraz muzyków Formacji. W Kanadzie organizuje imprezę polonijną Festiwal Morza. Poza szantami wykonuje blues i poezję śpiewaną. Występuje głównie          w USA, Kanadzie i w Polsce.

Ryszard Muzaj - polski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej. Współtwórca programów radiowych i telewizyjnych o tematyce żeglarskiej. Wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek popularnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony. Żeglarz z zawodu i zamiłowania. Pływał m.in. zawodowo na flagowym żaglowcu ZHP Zawisza Czarny i na statku Polskiej Akademii Nauk Oceania w rejsach polarnych. W 1984 roku brał udział w akcji ratowania rozbitków z zatopionego w okolicach Bermudów brytyjskiego żaglowca Marques przyczyniając się m.in. do uratowania ośmiu osób. Koncertował m.in. w Wlk. Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii, USA, Kanadzie. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Queen Anne’s Revenge – Zemsta Królowej Anny Sing Ahoy! Live The Life! To ich motto. Queen Anne’s Revenge, czyli Zemsta Królowej Anny, ta nazwa nawiązuje do legendarnego okrętu równie legendarnego pirata Edwarda Teacha, „Czarnobrodego”. „Szczecin, który reklamuje się jako miasto portowe, jeżeli chodzi o kulturę muzyczną związaną z tym żywiołem, pozostaje w cieniu innych regionów oraz miast Polski. Lokalne zespoły, które w Szczecinie w tym nurcie istniały, w większości albo się rozpadły, albo mocno ograniczyły swoją działalność. Wraz z młodymi, bo dwudziestokilkuletnimi ludźmi, którzy są fascynatami gatunku, chcieliśmy stworzyć dobrej jakości muzyczną markę promującą kulturę morską w energetycznym i nowoczesnym stylu, w jakim robi się to na zachodzie Europy” W prawidłowym odtwórstwie pomaga im talent lingwistyczny frontmana, Oyster Dave’a, który „mistrzowsko opanował slangowy brytyjski akcent miejski i brzmi jak chłopak z doków Halifaxu”. Natomiast poprawną dla gatunku warstwę instrumentalną zapewniają umiejętności Marka (mandolina bouzouki) i Bartosza (melodeon, bodhran), grających wcześniej w zespole celtyckim GreenWood. Filar składu stanowi Anna, która zafascynowała się stylem skrzypcowej muzyki folkowej Szkocji i jako profesjonalny muzyk eksploruje tę stylistykę jako kierunek swojego rozwoju.  /za szanty24.pl/ Grupę Queen Anne’s Revenge QAR, tworzą: Ania (skrzypce), Bartek (melodeon, bodhran), Marek (mandolina, Irish bouzouki, śpiew), Oyster Dave (gitara, śpiew).

Majtki Bosmana Grupa MAJTKI BOSMANA powstała podczas pewnej upiornej zimowej nocy roku Pańskiego 2009-ego, kiedy wiatr targał konarami drzew, a dusze potępionych żeglarzy wyły gdzieś pomiędzy niezamarzniętymi falami pobliskich jezior Pojezierza Wałeckiego. Wtedy to grupka sześciu jurnych, zdrowych i dorodnych samców postanowiła przeciwstawić się nie tylko złej aurze i potępionym duszom, ale i ogólnemu swojemu zgnuśnieniu, oraz niezbyt ciekawemu, nawet depresyjnemu, nastrojowi, który narastał w nich przez całą zimę. Wiedząc, że gdzie śpiew tam dobrzy ludzie są – poczęli śpiewać. Zrazu nieśmiało, potem z coraz większym zapałem. A gdy już rozochocili się na całego, chwycili za instrumenty. I nagle okazało się, że wspólny śpiew i granie nie tylko im ulgę i radość przynosi (oraz leczy z depresyjnych nastrojów), ale i ludziom dookoła bardzo przypada do gustu. A że cała szóstka zwłaszcza śpiewami morskimi zachwycona była, powstał i pomysł powołania do życia prawdziwej szantowej grupy. Przy okazji na jaw wyszło, że jeden z mężczyzn wyróżniał się nie tylko posturą, ale i poczuciem humoru oraz wielkimi pokładami morskich opowieści do snucia. On więc obwołany został majtkiem gawędziarzem, a pozostali panowie, jak na dobrym okręcie przystało, w role reszty załogi się wcielili.

Jacek Jakubowski - akordeonista i wokalista, okazyjnie gitarzysta, jeden z najbardziej znanych i doświadczonych muzyków sceny "szantowej".Zaczynał karierę w lubelskim zespole Szantymen, by po przeprowadzce do Trójmiasta przez wiele lat współtworzyć zespół Krewni i Znajomi Królika. Po zawieszeniu działalności KiZK przez krótki czas występował    z grupą Smugglers, a od początku do końca - z Gdańską Formacją Szantową. Obecnie współtworzy Formację, gdzie realizuje swoje zamiłowanie do muzyki folk. Także autor tekstów i muzyki (m.in. takich utworów jak Kaper Paweł Beneke, Żeglarzem być). Dyrygent w Męskim Chórze Szantowym "Zawisza Czarny". Zespół ŁoterFolk występuje w 4 - osobowym składzie. Wśród nich są znani publiczności przedstawiciele zespołu Perły Łotry: Michał Gramatyka Doktor - gitara basowa, Wojciech Harmansa Muzyk - akordeon, Adam Saczka - klawisze, Michał Pałka Borys - gitara, gościnnie Krystian Sidor- gitara basowa. Grupa wykonuje utwory zespołu Perły i Łotry, ale z instrumentami. Muzyka morska, szanty, folk, ogólnie muzyka niepozwalająca odejść od sceny. Prowadzący doskonale nawiązuje kontakt z publicznością. Jest muzyka, są opowieści i zabawne dyskusje. Sponsorzy wydarzenia:

 

Newsletter - Bądź na bieżąco!

Akceptuję warunki Polityka prywatności
Edytuj
MDK Świnoujście
Zobacz także
Konwersja cyfrowa domów kultury
Programy unijne
Markowy festiwal
Port Szczecin-Świnoujście
Trzy Wyspy