Strona główna » Marynistyka w sztuce sakralnej

Marynistyka w sztuce sakralnej

UTW

W najbliższą sobotę 18 marca, odbędzie się kolejny wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Miejskim Domu Kultury. Tym razem gościem będzie dr hab. inż. Tadeusz Jastrzębski, który wygłosi odczyt pt. Marynistyka w sztuce sakralnej. Zapraszamy do Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki 11. Zaczynamy tradycyjnie w samo południe.

Tadeusz Jastrzębski, urodzony w 1937 roku w Poznaniu, dr hab. inż., absolwent Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Doktorat na Wydziale Mechanicznym Politechniki Szczecińskiej (1986), a habilitacja na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej (1994) w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn. W latach 1960–1979 projektant konstrukcji okrętowych w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni i w stoczni w Oranie – Algieria. Autor wielu zrealizowanych projektów konstrukcji statków m.in. masowców, zbiornikowców, statków rybackich. Od roku 1979 pracownik naukowy i dydaktyczny Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) i Wyższej Szkoły Morskiej (obecnie Akademia Morska) w Szczecinie. Do chwili przejścia na emeryturę (2007) profesor nadzwyczajny Politechniki Szczecińskiej, kierownik Katedry Konstrukcji i Mechaniki Okrętów na Wydziale Techniki Morskiej. Do roku 2014 kierownik Zespołu Realizacji Projektów Europejskich na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, inicjator i kierujący kilkoma projektami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej – INMOR, INBAT, MARSTRUCT, EUROVIP. Autor ponad 200 prac – projektów, publikacji naukowych i technicznych, referatów konferencyjnych w kraju i za granicą, skryptów, opinii i ekspertyz. Współautor książki Architektura statku a zagadnienia projektowo-konstrukcyjne (Gdańsk 2009). Wykładowca i konsultant w okrętowych biurach projektowych, członek komitetów technicznych międzynarodowych towarzystw klasyfikacyjnych i Polskiego Rejestru Statków. Wieloletni członek międzynarodowej organizacji naukowej International Ship and Offshore Structures Congress (ISSC) oraz francuskiego towarzystwa naukowo-technicznego Association Technique Maritime at Aéronautique (ATMA). Od kilku lat zajmuje się marynistyką, w szczególności w sztuce sakralnej; autor kilku publikacji oraz wykładów na ten temat.

Dodano: 15.03.2017