Strona główna » Entschuldigen Sie, sind Sie Caspar David Friedrich

Entschuldigen Sie, sind Sie Caspar David Friedrich

MS 44

Galeria Sztuki Współczesnej ms44, zaprasza na wystawę której tematyka bezpośrednio dotyka kręgu kulturowego i tożsamości miejsca w którym żyjemy. Idea wystawy opiera się o twórczość Caspara Davida Friedricha, ikony malarstwa romantycznego, bezpośrednio związanego z Pomorzem Przednim. Dwójka artystów: Marcin Berdyszak (wieloletni rektor poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych) i jego kolega Sławomir Kuszczak ( malarz, również związany z Akademią Sztuki w Poznaniu) pytając o obecność Friedricha i wartości które symbolizował, we współczesnej kulturze. Postulując poprzez swoje prace chęć powrotu do sztuki opartej na autentycznych emocjach. Sprzeciwiając się tym samym chłodnym korporacyjnym zasadom na których oparta jest dzisiejsza rzeczywistość a więc i dzisiejsza sztuka.

Na wystawie zobaczymy: instalacje, rzeźby Berdyszaka i obrazy Kuszczaka. Warto choćby dla tej gatunkowej różnorodności odwiedzić galerię i obejrzeć prace z których część została stworzona specjalnie na tą wystawę. Tak naprawdę prawdziwym bohaterem prac obu artystów są emocje, szczere i mocne, takie które potrafi wzbudzić twórczość oparta na romantycznym etosie sztuki.

Zapraszamy więc serdecznie 4 marca o godzinie 18.00 do Galerii Sztuki Współczesnej w Świnoujściu, przy ulicy Armii Krajowej 13. Kuratorem wystawy jest artysta Andrzej Pawełczyk.

MARCIN BERDYSZAK

Urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dutkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz prowadzi zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej. W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016. Członek Stowarzyszenia Artystyczno - edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.

SŁAWOMIR KUSZCZAK

Urodzony w 1966 roku w Rawiczu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (malarstwo) i Akademii Sztuk Pięknych w Ljublianie (grafika). Dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem w pracowni profesora Jana Świtki. Od 1990 roku pracuje w PWSSP(obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. W latach 2003 - 2011 pełnił funkcje kierownika Pracowni Rysunku Anatomicznego dla I roku a od 2011 roku jest kierownikiem Pracowni Rysunku Anatomicznego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dwukrotny laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie Jako pedagog współpracował z następującymi uczelniami: Hochschule der Kunste w Berlinie, Hochschule für Bildende Kunste w Brunszwiku, Akademia Architektury i Designu w Pradze, Akademia Sztuk Pięknych w Ljubliania, Akademią Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie, Akademia Sztuk Pięknych w Cluj Napoca, Uniwersytet Zachodnich Czech w Pilźnie. Autorskie prace malarskie, rysunkowe i graficzne prezentował na kilkudziesięciu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i zagranicą.

Dodano: 03.03.2017